Ma estére összeállítottam nektek egy listát azokról a könyvekről, amelyekből a memóriafejlesztős cikkek készülnek. Ha bővebben érdekelnek, a következő linken elolvashatod őket: //tudasbazis.gportal.hu/gindex.php?pg=36117804
Dominic O’brien: Memóriafejlesztés
Koczka Erika, Bedi Anikó: 101 memóriafejlesztő módszer
Christian Grüning - Az Eredményes Tanulás Titkai
Werner Metzig, Martin Schuster - Tanuljunk Meg Tanulni
Sziasztok! Mivel ma március 15.-e van, ezért összeollóztam nektek egy kis áttekintőt az 1848-as eseményekből. A cikk teljes egészében a Wikipédiáról származik, én csak kiemeltem belőle a lényeget!
Petőfi 8 óra körül társaival a Pilvax-kávéházba ment, a kitűzött időre csak hatan jelentek meg (Petőfi, Jókai, Bulyovszky, Sebő, Gaál Ernő és Hamary Dániel). Itt Jókai felolvasta a 12 pontot és a proklamációt. Petőfi elszavalta a Nemzeti dalt. Innen indultak el az előzetes megállapodás szerint először a jogi egyetemhez az Egyetem utcába. Annak udvarán már egy csapat tanuló várt rájuk s ott rögtön széket hoztak Petőfi és Jókai számára, itt Petőfi újból elszavalta előző éjjel írt költeményét, a Nemzeti dalt, Jókai pedig fölolvasta a 12 pontot.
10 óra után a siker és lelkesedés hatása alatt a tömeg Landerer és Heckenast könyvnyomdájához vonult a Hatvani utcába, itt a rend és béke fönntartása tekintetéből választmányi tagokul Petőfi Sándor, Vasvári Pál, Vidats János és Jókai Mór küldettek be. A nyomdatulajdonost a kikiáltott tizenkét pontú program és Petőfi költeményének cenzúra nélküli kinyomatására szólították fel, ellenállásának esetén az el nem kerülhető kényszerítést helyezvén kilátásba. A nyomdatulajdonos engedett, és a kívánt iratok rögtön németre is lefordítva néhány pillanat múlva ezrével kerültek elő a gyorssajtó alól, melynek példányai egész délig osztattak ki a szakadó eső dacára szüntelen gyülekező közönségnek.
Délután 3 órakor a Múzeum téren népgyűlést tartottak és a Nemzeti dal és proklamáció példányait ezreivel osztogatták; innen a városházára mentek, a 12 pont elfogadását sürgetvén. Az összegyűlt nép elhatározta, hogy a városházára indul, és ott a polgári kart és városi tanácsot az egyesülésre és kívánatai aláírására felszólítja. A pontokat Szepessy Ferenc polgármester és a tanács tagjai aláírták, és Rottenbiller az ablakon át felmutatta a népnek.
Rögtön választottak egy rendre ügyelő választmányt, melynek Petőfi is tagja volt. A nép, ideiglenes választmányát a tanács és polgárság választmányával egyesítendőt kinevezve, kívánta, hogy Táncsics Mihály, aki sajtói állítólagos vétség miatt fogva van Budán – miután kimondatott, hogy cenzúrai törvények nálunk nincsenek, nem is voltak soha – szabadon bocsáttassék, és a censurale collegium rögtön mentessék fel hivatalától. E kívánata teljesítésére ½ 5 óra tájt átment Budára, s a hatósági épület udvarán zászlóalja köré gyűlve, állhatatosan állt jogai kívánatai mellett, míg választmánya által kijelentették: hogy a helytartótanács e három pontba egyezett bele: 1. Táncsics kiadatása, 2. a cenzúra eltörlése, 3. sajtóbíróságnak a nép közüli választatása; s egyúttal kimondta, hogy a katonaságot csak azon esetben fogja kirendelni: ha azzal maga a nép saját céljai rendes kivitelére kívánna rendelkezni. Zichy Ferenc, a helytartótanács elnöke, azonnal szabadon bocsátotta Táncsicsot, a nép önkezeivel vonta át kocsiját Budáról a Nemzeti Színház teréig, s bevonult a színházba.
E nap délutánján kívánta a nép a színházi aligazgató Bajza Józseftől, hogy a színházban e nap ünnepélyére teljes kivilágítás mellett a betiltott Bánk bán adassék elő. Bajza mondta, hogy szívesen tűzi műsorra. A színészek nemzeti színű kokárdákkal léptek ki a színpadra, Egressy Gábor a Nemzeti dalt szavalta, az énekkar énekelte hozzá a Himnuszt és Szózatot.
Másnap, március 16-án már Pest vármegye alispánja, Nyáry Pál, Rottenbiller Lipót polgármester és mások állottak a mozgalom élére és így lett az országos jelentőségűvé.
A játékban három egyszerű feladat megoldásával megtudhatod, hány évesnek felel meg az agyi kapacitásod. A játék főként a rövidtávú memóriádat teszteli! Jó szórakozást hozzá!
Most, hogy egyre jobban közeledik az érettségi vagy akár a tavaszi hajrá, nem árt egy kicsit trenírozni a memóriánkat. Ezt a videót a téma bevezetőjeként szánom, remélem kedvet kaptok majd ennek kapcsán ezeknek a rövid, kezdő gyakorlatoknak az elsajátításához.
A videóban Dr. Domján László a műsor vendége, aki belgyógyász, reumatológus, elsősorban pedig az agykontroll tanfolyamok magyarországi meghonosítója. Érdemes róla elolvasni néhány cikket, vagy meghallgatni pár videóját!
Hallucináció vagy érzékcsalódás akkor jön létre, ha érzőkérgünk, akkor is aktív, amikor az ingerület nem a receptorból érkezik, tehát nincs azonosítható külső inger. A hallucináció általában a hallóközpont rendellenes működésére vezethető vissza. Viszont az érzékelés minden fajtáját érintheti: vannak hallási, látási, ízlelési, szaglási és tapintási hallucinációk. A hallucináció elsősorban skizofréneknél és különböző pszichotikus állapotokban jelentkezik.
„Egészséges embereknek nagyon nehéz ezt a tünetet elképzelni, de a betegek számára ezek az érzetek teljes mértékben valósnak tűnnek, sokan azt hiszik, hogy egy rádió szól valahol. A hanghallások forrása többnyire a testen kívülre lokalizálódnak, a beteg más emberek szavait, mondatait, beszélgetéseit hallja. De ne gondoljuk, hogy ez annyira izgalmas, sok esetben káromkodások, vagy a beteg számára kellemetlen és szégyellendő dolgokról szóló beszélgetések ezek. A párbeszédek java része az érintettről szólnak, az ő cselekedeteit minősítik, kritizálják, értékelik. A hanghallások sok esetben fenyegetőek, vagy öngyilkosságra buzdítanak. A hallucinációk olyannyira valósnak tűnnek, hogy a beteg nem tudja figyelmen kívül hagyni őket, vagy nem hallgatni rájuk, ezért sok esetben félelemmel és rettegéssel töltik el.”
(Forrás: elmedoktor.hu/skizofrenia/hallucinacio/)
A hallucináció megkülönböztethető az illúziótól, ami valós külső inger eredménye. A valóság helytelen értelmezésén alapuló érzékcsalódás. Akkor keletkezik illúzió, amikor a tükrözött tárgy nem azonos az agyi tükörképével. Az illúziók a látóközpont rendellenes működésére vezethetők vissza.
Az illúzió fogalomkörébe sorolható a hangillúzió is, amelyet fülre helyezett üreges tárgyak keltenek. Ilyenkor a közvetítő tárgy által a fülkagyló ereiben állandóan keringő vér, súrlódó hangja erősödik fel.
Nagyon egyszerűen összefoglalva: a hétköznapokban akkor látunk a valóságnak nem megfelelő képeket, amikor arra nem megfelelően esik a fény, vagy agyunk bármilyen érzelmet társít hozzá, így önkéntelenül valóságnak fogja fel az illúziót, még akkor is, ha tudja, hogy illúzió.
Az érzékcsalódások kialakulásának sokféle oka lehet, kiválthatják különböző idegrendszeri megbetegedések, pszichoaktív szerek pl.: kábítószerek, gombamérgek, alkaloidok. Természetesen nem minden illúzió feltételez rögtön valamilyen rendellenességet.