2014.03.12. 21:36, Rienn
Hallucináció vagy érzékcsalódás akkor jön létre, ha érzőkérgünk, akkor is aktív, amikor az ingerület nem a receptorból érkezik, tehát nincs azonosítható külső inger. A hallucináció általában a hallóközpont rendellenes működésére vezethető vissza. Viszont az érzékelés minden fajtáját érintheti: vannak hallási, látási, ízlelési, szaglási és tapintási hallucinációk. A hallucináció elsősorban skizofréneknél és különböző pszichotikus állapotokban jelentkezik.
„Egészséges embereknek nagyon nehéz ezt a tünetet elképzelni, de a betegek számára ezek az érzetek teljes mértékben valósnak tűnnek, sokan azt hiszik, hogy egy rádió szól valahol. A hanghallások forrása többnyire a testen kívülre lokalizálódnak, a beteg más emberek szavait, mondatait, beszélgetéseit hallja. De ne gondoljuk, hogy ez annyira izgalmas, sok esetben káromkodások, vagy a beteg számára kellemetlen és szégyellendő dolgokról szóló beszélgetések ezek. A párbeszédek java része az érintettről szólnak, az ő cselekedeteit minősítik, kritizálják, értékelik. A hanghallások sok esetben fenyegetőek, vagy öngyilkosságra buzdítanak. A hallucinációk olyannyira valósnak tűnnek, hogy a beteg nem tudja figyelmen kívül hagyni őket, vagy nem hallgatni rájuk, ezért sok esetben félelemmel és rettegéssel töltik el.”
(Forrás: elmedoktor.hu/skizofrenia/hallucinacio/)
A hallucináció megkülönböztethető az illúziótól, ami valós külső inger eredménye. A valóság helytelen értelmezésén alapuló érzékcsalódás. Akkor keletkezik illúzió, amikor a tükrözött tárgy nem azonos az agyi tükörképével. Az illúziók a látóközpont rendellenes működésére vezethetők vissza.
Az illúzió fogalomkörébe sorolható a hangillúzió is, amelyet fülre helyezett üreges tárgyak keltenek. Ilyenkor a közvetítő tárgy által a fülkagyló ereiben állandóan keringő vér, súrlódó hangja erősödik fel.
Nagyon egyszerűen összefoglalva: a hétköznapokban akkor látunk a valóságnak nem megfelelő képeket, amikor arra nem megfelelően esik a fény, vagy agyunk bármilyen érzelmet társít hozzá, így önkéntelenül valóságnak fogja fel az illúziót, még akkor is, ha tudja, hogy illúzió.
Az érzékcsalódások kialakulásának sokféle oka lehet, kiválthatják különböző idegrendszeri megbetegedések, pszichoaktív szerek pl.: kábítószerek, gombamérgek, alkaloidok. Természetesen nem minden illúzió feltételez rögtön valamilyen rendellenességet.

Források: http://elmedoktor.hu/skizofrenia/hallucinacio/
http://www.stop.hu/tudomany/megfejtettek-az-erzekcsalodasok-titkat/447869/
http://hu.wikipedia.org/wiki/Ill%C3%BAzi%C3%B3
http://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%89rz%C3%A9kcsal%C3%B3d%C3%A1s