Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Back to School
Back to School : Tanulási módszerekkel, példákkal illusztrálva

Tanulási módszerekkel, példákkal illusztrálva


Tanulási módszerek tantárgyakra szabva, példákkal!

A BTS sorozat harmadik részeként elhoztam nektek jó pár tanulási módszert tantárgyakra szabva. Kezdjünk is neki!

1. NYELVEK

Mindenki számára hasznos és elengedhetetlen, hogy jól beszéljen különböző nyelveken, akár humán, akár reál beállítottságú. Ez az, amit ha alaposan elsajátítasz az iskolai évek alatt, hasznodra lehet egész életed folyamán. A nyelvtanulás azonban sokszor nem egyszerű dolog, ezért nagyon jól jöhet néhány tanulási tipp, amivel könnyebben tudod elsajátítani az éppen tanulandó nyelvet!

Ha nyelvet tanulsz, mindenképpel kezd el a TANULÓKÁRTYÁK használatát, mivel ezek által könnyebben tudsz majd ismételni bárhol, bármikor. Ezeket a kártyákat használhatod szótárfüzet helyett, tehát írj le mindent a szótárfüzetedbe, de ne abból, hanem ezekről a kártyákról tanulj. Hidd el, sokkal hatásosabb lesz!

A nyelvtanulás következő nagyon fontos eleme az AZONOS NYELVŰ SZÓTÁR. Ez azért jó, mert úgy fejleszted szókincsed, hogy közben nem is tudsz róla. Körül tudsz majd írni különböző tárgyakat több kifejezéssel, ezzel bővítve a szókincsed, fejlesztve a beszédkészséged. Tehát, ha eredményesen szeretnél nyelvet tanulni, mindenképpen szerezz be egy ilyen szótárt.

Most, hogy már gyártottunk kártyákat, meghatároztuk a jelentésüket az egynyelvű szótár segítségével, ideje, hogy rendszerezzünk is! A rendszerezés alapjául az IDEGEN SZAVAK RENDSZEREZÉSE című cikket fogjuk felhasználni. Ennek a lényege az, hogy elképzelünk egy utat, ide kerülnek a semleges szavak, illetve az út jobb és bal oldalára, a hím és nőnemű szavak. Ezt nem minden nyelvnél lehet megcsinálni, de más szempontok szerint mindenhol alkalmazhatjuk ezt a technikát. Ha bővebben akarsz olvasni erről, akkor kattints ide: LINK1

Példa:
Az én példaszavam az lesz, hogy passport. Tegyük fel, hogy nem tudom mit jelent és nem is szeretném egyelőre magyarul azonosítani, ezért előveszem az angol-angol szótáram és kikeresem benne a szót.

Passport - An official document that identifies you as a citizen of a particular country, and that you may have to show when you enter or leave a country

Ezt a meghatározást találtam az angol szótáramban, ebből kikövetkeztetem, hogy valószínűleg útlevelet jelenthet, de nem ezt írom a tanulókártyámra, hanem az angol megfelelőjét. Ezután kétféleképpen fogom tudni gyakorolni angolul a szavakat, és nem lesz probléma, ha épp nem jut eszembe a magyar megfelelője és azt kérik, fejtsem ki a passport jelentését.

A rendszerezésnél egy új ötlettel állok elő, mivel nem kategorizálhatok az angol szavak nem szerint. Ezért elképzelek egy határátkelőt az út mentén, ahol meg kell állnom és fel kell mutatnom az útlevelem.

További egyszerű gyakorlatok: ha nem vagy jóban a nyelvekkel mindenképpen olvasd el!

Az előbb néhány gyakorlatot olvashattunk arról, hogy bővítsük szókincsünket, illetve hogyan tanuljunk könnyebben szavakat. Azonban vannak olyanok, akiknek már eleve az egész nyelv galibát okoz, nem csak a szavak megtanulása. Felvetődik tehát a kérdés, hogyan lehetne fejleszteni tudásunkat, pótolni hiányosságainkat a nyelvek terén?

Nem szabad elkapkodnunk a dolgot, mert lehet, hogy évekről van szó a hiányosságok terén, amit be kell pótolnunk, így ne ijedjünk meg, ha a pótlás több hetet is igénybe vehet.

Először is kezdjük azzal, hogy FELÉPÍTJÜK A NYELVTANI ALAPOKAT! Ez nem egyszerű lépés és nem lehet egyik napról a másikra tökéletesen megtanulni és elsajátítani, így inkább a magolás helyett fogjunk egy számunkra megfelelő méretű papírt. A papírra kezdjük el felírni a nyelvtani alapokat, először az igeidőket képzésüket stb. jól láthatóan elválasztva, majd vonjuk be az egyéb nyelvtani szabályokat is (melléknévfokozás stb.). Ezt a papírt minden órára vigyük magunkkal és kezdetben mindig nyugodtan pillantsunk bele, ha valamit nem tudunk. A házi feladatok írásánál is vegyük igénybe ezt a táblázatot! Egy kis idő elteltével, ha rendszeresen használtuk, észrevesszük majd, hogy egy-két dolog megy majd e nélkül is, végül pedig már nem is lesz szükségünk rá, olyan alaposan megtanultuk a nyelvtant.

GYAKOROLJUK OTTHON A HALLGATÁST! Minden nyelvben nagyon fontos a szöveg hallgatása, annak megértése, majd a feltett kérdésekre való válaszadás. Az első gyakorlásoknál még nem kell több oldalas szöveget hallgatnod, majd a kérdésekre válaszolnod. Elég, ha meghallgatod a kedvenc számod és leírod a szövegét egy papírra, végül ellenőrzésképpen megnézed mennyit találtál el a szavak, mondatok közül. Ha elsőre borzalmas eredményt kapsz, ne csüggedj, addig gyakorolj zeneszámokkal, egyszerűbb szövegekkel, amíg nem megy. Ezután rátérhetsz a hosszabb szövegekre, majd a kérdésekre is. Ilyen gyakorlatokat bárhol találsz az interneten, de itt az oldalon is megtalálható lesz néhány ilyen gyakorlósorozat.

TÉRJÜNK ÁT A FORDÍTÁSRA IS! Nagyon fontos, hogy megfelelően tudjunk fordítani, hiszen, hogy tudunk majd egy külföldivel beszélgetni, ha nem is értjük mit mond? Ha már túl vagy a nyelvtani ismétlésen, a hallgatáson és a szókincsbővítésen a fordítás már tényleg nem fog problémát okozni. Ezt is kezd először könnyebb szövegekkel, ilyen lehet például egy rövidebb újságcikk, vagy épp a kedvenc számod dalszövegének lefordítása. Később természetesen áttérhetsz nehezebb szövegekre is!

SZÖVEGALKOTÁS! A legnehezebb falat a nyelvtanulásban az önálló szöveg alkotása. Ha elvégzed az előző gyakorlatokat, a végéről ezt se felejtsd ki! Az elején írj olyan témákról, amik számodra fontosak, például a családodról, a háziállatodról, barátodról/barátnődről és hasonlók. Ha megfelelően gyakoroltál áttérhetsz a nehezebb politikai, gazdasági szövegekre is…

Lehetne még bőven írni a nyelvekről, de már ezeket a gyakorlatokat is elég nehéz beépíteni a nyelvtanulásba… úgyhogy folytassuk egy következő tantárggyal.

2. IRODALOM

Irodalomból a megtanulandó dolgok főként életrajzokból, versekből és néhány fontosabb fogalomból, korstílusból tevődnek össze.

Az ÉLETRAJZOK megtanulásának legegyszerűbb módja, ha felrajzolod vagy felírod középre a költő/író nevét és ágakat húzva a rajzból/írásból leírod a hozzákapcsolódó legfontosabb dolgokat, amiket mindenképpen el szeretnél mondani.

Én is készítettem már egy ilyen gondolattérképet Radnótiról:

 photo Keacutep123_zps70ecc3a5.jpg

A VERSEKet legegyszerűbben úgy tudod megtanulni, ha kitalálsz rá egy megfelelő rímet. Könnyebb dolgod van, ha a vers eleve valamilyen ritmikára van írva vagy csak egyszerűen rímel. Ha muzikális beállítottságú vagy, akkor mindenképpen kapd elő a hangszered és írj rá valami szép dallamot. Én anno gitárral tanultam meg a különböző verseket és most is egytől-egytől vissza tudom idézni őket az általam ráírt dallamok segítségével.

A FOGALMAKat szerintem már nem is kell elmondanom, hogy mindenképpen tanulókártyák segítségével tanuld meg, ezek később is hasznodra válnak majd. Elsajátíthatod még a definíció gyakorlat segítségével is, amire a későbbiekben majd találsz példát!

A KORSTÍLUSOKat és egyéb megtanulandókat, amik nem életrajzhoz kötődnek szintén gondolattérképpel tanuld!

3. NYELVTAN

Nyelvtanból a szabályok megtanulása illetve a helyesírás a legfontosabb.

A NYELVTANI SZABÁLYOKat vagy gondolattérképpel tanuld, vagy készíts egy hasonló táblázatot, amiről már írtam feljebb az angol nyelvtan tanulása résznél.

A HELYESÍRÁS nagyon fontos, ezért ne légy rest különböző gyakorlatokat végezni ennek javítására, fejlesztésére. Az oldalon is találsz olyan teszteket, amelyek felmérik helyesírásod!
Ha van néhány olyan szó, amiről nem tudod megjegyezni, hogy milyen j/ly-vel írandó, akkor egyszerűen foglald történetbe ezeket a szavakat és képzeld bele a történetbe valahogy a helyesírásukat is. Ha elég megdöbbentőek lesznek a képeid nem lesz gond a visszaidézéssel.

Példa:
Tegyük fel, hogy meg akarod tanulni, a süllyed szó helyesírását. A szó értelméből kézenfekvő, hogy elképzelsz egy hajót, ami éppen süllyed. Ahhoz, hogy megjegyezd hány ly-vel írandó, képzelj el két hatalmas ly-t a hajóra, ami miatt éppen süllyed.

4.MATEMATIKA

A matematika sokak számára egy igen nehéz tárgy, ami sajnos csak nagyon sok kitartó külön gyakorlás után fejleszthető, ha valakinek nem éppen erőssége a matek. Azonban van olyan gyakorlat, amivel megkönnyíthetjük a matematikát is!

Az első gyakorlat a fejszámolást segíti, lényege az, hogy az egyik összeadandó vagy kivonandó számot kerekítsük egészre, majd adjuk össze vagy vonjuk ki belőle a másikat és vonjuk le még azt a többlet mennyiséget, amennyit hozzáadtunk az egyikhez, hogy kerek szám legyen. Így leírva elég kacifántosnak tűnik, de egyáltalán nem bonyolult.

Példa:
198 + 362 => 200 + 362 => 562 – 2 = 560

Írtam már erről a módszerről egy cikket, amit itt olvashattok el: LINK1

Nekem nagyon hasznos volt matekból ez a tipp: amit egyszer megértesz, azt írd oda a feladat mellé, hogyan jöttél rá, így legközelebb már nem kell, előröl kezdened, hanem egyből tudod folytatni a gondolatmenetet ott, ahol abbahagytad.

Matekból elég nehéz találni külön készséget fejlesztő gyakorlatokat a hangsúly tényleg a kitartó gyakorláson van! A kitartó gyakorlásnak pedig csak akkor van értelme, ha tökéletesen megértetted a feladatot, amit szeretnél gyakorolni. Ha van olyan feladat, amit nem tudsz, vagy nem értesz, mindenképpen kérdezd meg tanárodat vagy valaki hozzáértőt, akár ide az oldalra is írhatsz és, ha tudok, segítek! :)

5.TÖRTÉNELEM

Ha történelmet akarunk tanulni gyakorlatok hosszú tárháza áll előttünk, amivel izgalmasabbá tehetjük a régi korok történéseit.

Az első és legjobb gyakorlat, amely az évszámok könnyebb megjegyzését segíti a PÁLCA-LISTA. Már elég sokszor írtam erről a gyakorlatról, aki még nem olvasta el az itt megteheti: LINK1

Példa:
895 – A honfoglalás kezdete

A 8-as olyan, mint egy hóember: képzeljük el a honfoglalókat, amint elérik a Kárpát-medencét és hideg, téli időjárással találják szemben magukat.
A 9-es olyan, mint egy fejre állított elefánt: lehetetlen kép és nem fedi a valóságot, de elképzelhetjük, ahogy honfoglalóink, nem lóháton, hanem elefántok hátán ülve hódították meg új hazánkat.
Az 5-ös olyan, mint egy egykerekű bicikli: ahogy honfoglalóink beérnek elefántháton a téli Kárpár- medencébe, rengeteg újdonsággal találkoznak, ilyen például az egykerekes bicikli, amelyet éppen egy előttük elsuhanó bohóc használ.

A második nagyon hasznos gyakorlat a MAJOR-SZISZTÉMA, ez egy továbbfejlesztett verziója a Pálca-listának, nagyon érdemes végigolvasni és alkalmazni az évszámok elsajátításakor. A Major-szisztémáról itt olvashatsz: LINK1

Alkalmazhatod még az ÚTVONAL GYAKORLATot, például akkor, ha éppen egy fontos csata eseményeit akarod megjegyezni. Erről a módszerről is igen sokat írtam már, ha még nem olvastad a következő linken elolvashatod: LINK1

A fogalmakat megtanulhatod TANULÓKÁRTYÁK segítségével, de alkalmazhatod a DEFINÍCIÓ GYAKORLATot is, aminek lényege az, hogy a fogalom egyes szavaiból készítesz egy történetet. Itt olvashatsz bővebben a definíció gyakorlatról: LINK1

Példa:

aedilis curulis – az ókori Rómában és a birodalomban a gabonaellátást, a köztulajdont, a piacot, az árakat, a közbiztonságot, a fürdőket és a közerkölcsöket ellenőrző városi tisztviselő. Számuk eredetileg 2, utóbb 4, majd Julius Caesar korától 6 volt. (Forrás: http://tortenelemklub.com/adattar/fogalmak-es-kronologia/8-toertenelmi-fogalmak-gyjtemenye)

Képzeljünk el először 2, 4 végül 6 embert, amint mennek az utcán. Mindössze annyi látszik belőlük, hogy hatalmas fekete napszemüveget és egyenruhát hordanak, akár az ügynökök (ez csak a jobb megjegyezhetőségért van). Először elmennek egy gabonaellátó hely mellett és rendbe teszik a dolgokat, majd meglátogatnak néhány teret, parkot (köztulajdon), ezután betérnek a piacra, ahol megbüntetnek néhány árust, mert magasabb árat szabott meg a kelleténél. A piacon tovább haladva egy tolvajbandába ütköznek, akiket szintén elintéznek (közbiztonság). Végül ellátogatnak az egyik közeli fürdőbe, ahol ügyelnek rá, hogy minden erkölcsös és tiszta maradjon.

Ha meg akarsz jegyezni bizonyos személyeket, helyeket stb. a leckéből, használhatod a sima TÖRTÉNETGYÁRTÓS MÓDSZERt vagy akár a MONOGRAM MÓDSZERt is. Ha bővebben érdekelnek, ezek a módszerek itt tudod elolvasni őket: LINK1, LINK2

Példa:

Nem biztos, hogy nagyon történelemhez illő, de ha szeretnénk sorban megjegyezni Budapest hídjait a következő módszer igen hasznos lehet!

ÁMLSZPL

ÁM LESZ PÁL

Árpád híd - Margit híd – Lánchíd - Szabadság híd - Petőfi híd - Lágymányosi híd

6.BIOLÓGIA

Biológiából és az egyéb reál tantárgyakból, kivétel a matematikát, hasonló tanulási módszereket érdemes használni, mint a humán tárgyaknál.

Először is az anyag elsajátításához nagyon fontos, hogy alkalmazzunk GONDOLATTÉRKÉPEKET, nekem ez a tantárgy volt az első, aminél kipróbáltam és bámulatosan sokat segített. Kezdetben az első fajta elmetérképet alkalmaztam, majd később a áttértem az összetettebb szerkezetű második fajta struktúratérképre. Ezeket, fentebbi linkeken megtalálod!

Másodszor nagyon fontos a TANULÓKÁRTYÁK használata, szinte nélkülözhetetlen a fogalmakhoz és az ismétléshez. Rengeteget írtam már róla fentebb, így most nem mutatnám be újra.

Az „alap” tanulási tippek mellett nagyon fontos, hogy biológiából mindig ÁBRÁK segítségével tanulj, ezáltal könnyebben átlátod, hamarabb megérted és később is könnyedén vissza tudod idézni az anyagot az ábrák segítségével.

7.KÉMIA - FIZIKA

Kémiából és fizikából szintén az alapötleteket érdemes alkalmazni, amiket már nem szeretnék újra leírni.

Nagyon fontos azonban, hogy a kísérleteknél bátran keress rá az interneten és NÉZZ VIDEÓKAT, így könnyebben meg fogod tudni jegyezni, megérted a mechanizmusát, meg hát azért is elengedhetetlen, mert nem minden intézményben van lehetőség a kísérletek bemutatására.

Kémiából és fizikából elég sok számolási feladattal kell megküzdened, így ne légy rest, keress GYAKORLÓPÉLDÁKat és rendszeresen gyakorolj, pláne, ha a matematika sem tartozik a kedvenceid közé.

8. FÖLDRAJZ

Ide is szintén a legalapvetőbb tanulási módszereket tudod alkalmazni, amelyeket már elég sokszor bemutattam, de azért így zárásként leírom felsorolás szerűen: Gondolattérképek, Tanulókártyák, Definíció-gyakorlat, Útvonal-módszer, Történetgyártás, Témához kapcsolódó videók nézése, Ábrák tanulmányozása, esetleg számolási példák rendszeres gyakorlása...

Remélem hasznosnak bizonyult ez a sorozat és ti is kipróbáljátok az új tanévben!

 

Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?