>> Gondolatábra, Elmetérkép (1.verzió)
A gondolatábra vagy gondolattérkép lényegesen leegyszerűsíti és megkönnyíti a tanulási folyamatot. Számomra is a tanulási stratégiák közül talán ez az egyik legjobban használható.
A gondolattérkép által könnyebb egyben látni az anyagot, megérteni az összefüggéseket és visszaemlékezni rá például egy-egy dolgozat vagy vizsga alkalmával.
Az ábrázolás lényegi lépései a következők:
1., Becsüld meg körülbelül mekkora méretű papírra, füzetre lesz szükséged. Például, ha biológiából éppen a vért veszitek arra elég egy A4-es papírlap, mivel nem olyan hatalmas témakör, de ha az egész növényvilágot, célszerűbb egyből kétoldalas ábrát készíteni, hogy a későbbiekben is minden érthető és átlátható legyen.
2., Az ábrádnak mindig legyen egy középpontja, ügyelj, hogy lehetőleg középen legyen, és ne legyen összetéveszthető más fontos momentumokkal.
3., Az indákra, amiket a fő témakörből indítasz ki, segítségként ráírhatod a kisebb témákat az anyagon belül. Az én ábrámon is láthatod, hogy minden egyes apróbb téma el van különítve, például: véralvadás, a vér alakos elemei, a vér feladatai.
4., Az indákból vagy ágakból is szerteágazhatnak kisebb indák. Figyelj rá, hogy ne legyen túl sok, ha pedig a téma megköveteli, akkor igyekezz azokat jól elkülöníteni, hogy később is fel tudd eleveníteni őket. Az én ábrámon így igyekeztem megoldani például a vér feladatai című részt.
5., Készíts rajzokat! Minél több rajzot készítesz, annál könnyebben marad meg a fejedben az anyag. Nem kell feltétlenül élethű rajzot készítened, lehet, akár viccesen is ábrázolni bizonyos dolgokat, ennek tényleg csak a képzeleted szab határt. Azonban nem szabad a rajzolgatásnak a megértés rovására menni, az első mindig a tananyag vázlatos ábrázolása, a rajzok pedig inkább a megjegyzéshez szükségesek. Bár nem túl sok ábrát láthattok most az én gondolatábrámon, azért a hemoglobin szerkezeti felírásánál lerajzoltam az alakját, hogy mindig eszembe jusson a szerkezete a rajz alapján.
6., Utolsó lépésként pedig ki is színezheted az ábrát, egy színes ábra jobban felkelti az érdeklődést, mint egy unalmas vázlat. Akár jelölhetsz minden indát más színnel, ez is könnyíteni fogja a megjegyzést. Nekem például a zöld kar a vérzéscsillapítás. Ha izgulsz a dolgozatnál és nem jut eszedbe a témáról semmi ez egy jó kiinduló pont lehet. Először eszedbe jut a zöld szín, majd esetleg az ábrák, amiket oda rajzoltál, aztán a vázlatanyag is sokkal könnyedebben elő fog jönni, mintha a füzeted végeláthatatlan szürke lapjaira próbálnál visszaemlékezni.
A gondolattérkép használatát ajánlom mindenkinek, főleg azoknak, akik a vizuális tanulási típusba tartoznak.
Ha kérdésed van vagy elakadtál, írd meg nyugodtan a következő e-mail címre: tudasbazisgp@gmail.com
Saját írás, ezért másolni tilos!
|