Tanulólista készítése és néhány jó tanács
Elkészítettem nektek az utolsó BTS cikket, remélem, hogy ez is és a többi is hasznosnak bizonyult, és segítségetekre volt az elmúlt hetekben. A mai utolsó részben a listakészítésről fogok írni nektek, már megemlítettem az előző cikkben, és itt-ott néhány helyen, de még nem foglaltam össze, hogyan is kell "tanulólistát" készíteni, úgyhogy most megteszem! :)

TANULJ TE IS LISTA SEGÍTSÉGÉVEL!
1. A TÁRGYAK, AMIKBŐL KÉSZÜLNÖD KELL
Vegyél elő egy papírt és írd fel sorban azokat a tantárgyakat, amelyekből készülnöd kell. Fontos, hogy olyan sorrendben tanuld a tárgyakat, amilyen sorrendben neked tetszik. Például kezd azokkal, amelyekből kevesebb van, és így haladj a nehezebb tárgyak felé.
2. A MENNYISÉG, AMIT BE KELL FOGADNOD
Ha elkészítetted a sorrended, mindenképp nézd meg, mennyi anyagot kell befogadnod. Lehet, hogy már átnézted a sorrend meghatározásánál, de egy újabb átlapozás csak a hasznodra lehet.
3. A MEGFELELŐ TAGOLÁS
Ha megvan a sorrend és tisztában vagy a mennyiségekkel, akkor oszd részekre a megtanulandó anyagot. Figyelj rá, hogy olyan részekre oszd az anyagot, amelyeket képes vagy befogadni.
4. AZ IDŐ BEHATÁROLÁSA
A részekre osztás után a legfontosabb, hogy behatárold azt az időt, amit a tanulásra szeretnél szánni. Olyan időintervallumokat jelölj ki, amelyeket teljesíteni tudsz. A legideálisabb, ha 45 percig koncentráltan, minden zavaró tényezőtől mentesen tanulsz, majd tartasz 5-10 perc szünetet.
5. AZ CÉL KITŰZÉSE
Jelöld ki, hogy milyen eredményt szeretnél elérni, esetleg írd fel magadnak egy papírra és tedd magad elé, hogy mindig szem előtt tarthasd a célod. A cél mértékétől függően tudod azt is meghatározni, milyen intenzitással kell dolgoznod az áhított célért. Például egy ötösért sokkal több energiát kell belefektetned a tanulásba, mintha csak egy hármast vagy kettest szeretnél.
6. A MOTIVÁCIÓ
Az egész tanulási folyamat során a legfontosabb, hogy mindig legyen valami, ami motivál. Például egy nagyobb cél: „ha megírom ötösre ezt a dolgozatot, nagyobb az esély, hogy az év végi jegyem is jobb legyen”. A motiváció azonban nem mindig olyan erős, hogy ugyanolyan lelkesen lássunk neki a tanulásnak, mint az első nap. Ilyenkor nagyon fontos, hogy előröl kezd, és újra meghatározd a célodat, ébreszd fel magadban a motivációt!
NÉHÁNY HASZNOS TIPP A SULIKEZDÉSHEZ:
1. Használj kiemelőket, lehetőleg többet, amellyel meg tudod jelölni a fontos és a kevésbé fontos dolgokat.
2. Ha szétszórt vagy, és mindig elfelejtesz leckét írni, akkor kezdj el vezetni egy lecke füzetet, nem kell tipikusan füzetnek lennie, lehet naplószerű, vagy egy egyszerű notesz, akár naptár is!
3. A füzetek és könyvek bekötésénél, ügyelj rá, hogy a széleket különösen erősítsd meg, hogy elkerüld a szamárfüleket.
4. Ne felejtkezz meg egy megfelelően felszerelt tolltartóról, mivel bizonyított, hogy színek, ábrák és rajzok használatával sokkal könnyebben és egyszerűbben meg tudod jegyezni a megtanulandó dolgokat.
5. Ha szereted a kis színes cetliket, mindenképpen használd őket, rengeteg időt spórolhatsz meg velük, ha felírod rájuk a fontos dolgokat egy bizonyos témával kapcsolatban és a megfelelő anyagrészhez ragasztod!
Remélem hasznosnak találtátok ezt a bejegyzést is, illetve az egész BTS sorozatot. Nagyon örülnék, ha megírnátok, hogy tényleg hasznos volt-e, beváltak-e a módszerek és hasonlók... Jó sulikezdést! :)
|