>> A jobb és bal agyfélteke
Agyunk, akár csak egy dió, két féltekéből áll. A két félteke között egy híd tartja fenn a kapcsolatot, így nem egymástól elkülönülve, hanem egymást segítve, kiegészítve működnek.

Bal félteke:
Fő funkciója a beszéd és a következtető tevékenység kivitelezése. Működése analitikus, vagyis elemző. Érvényesülése lehet helyi és központi. Azonosít a hasonlóság és név alapján. A végtagokat az idő, a ritmus és a sorrend alapján mozgatja. Az ingerek feldolgozása egymás után történik. „Gondolataira” a racionalitás jellemző. Beállítottsága kreatív és logikus.
Jobb félteke:
Fő feladata a térbeli és időbeli összefüggések felfedezése. Működése szintetikus, tehát elemekből állítja össze a végső képet. Érvényesülése szétszórtan történik. Az eltérések és a fizikai tulajdonságok alapján azonosít. A végtagok mozgatása a cselekvés egésze alapján történik. Az ingereket egyszerre és párhuzamosan is képes feldolgozni. Gondolkodása megérzésen alapuló. Beállítottsága érzelmi.
A két félteke sem szerkezetében, sem működésében teljesen szimmetrikus. Az emberek nagy részénél a beszédközpontok és a hangulat elhelyezkedése is aszimmetrikus. Az aszimmetria a nők esetében kevésbé kifejezett.
Az epilepsziás betegeknél az elhatalmasodó tünetek csökkentésére átvágják a kéregtestet, megszűntetik a kapcsolatot a két félteke között.
OPTIMÁLISAN TANULNI CSAK A KÉT GONDOLKODÁSMÓD ÖTVÖZÉSÉVEL LEHETSÉGES!
Hogyan lehet szinkronban működtetni a két féltekét? Ha kíváncsi vagy rá, akkor végezd el ezt a rövid gyakorlatot:
Az agyféltekék együttes működését javító gyakorlat
Felhasznált irodalom: Gál Béla - Biológia 11, Christian Grünning - Az eredményes tanulás titka
Saját írás, ezért másolni tilos!
|