>> A rövidtávú és hosszú távú memória
RÖVIDTÁVÚ MEMÓRIA
A rövidtávú memória arra az információra vonatkozik, ami az észlelés után a tudatban megmarad, és annak részét képezi.
Az információk kódolása akusztikusan és vizuálisan történik. Az emléknyomokat, rövid ideig őrzi meg maximum 30 másodpercig. Kapacitása korlátozott. A rövidtávú memória teherbírása általában minden embernél hasonló, az eltérésbeli különbségeket egy „jó” és egy „rossz” memóriájú ember között a hosszú távú memória befogadóképessége határozza meg.
A rövidtávú memória kapacitását azonban képesek vagyunk növelni, ha az információkat tömbökbe rendezzük, előzetes tapasztalataink és ismereteink segítségével. Sokkal több számot vagyunk képesek tárolni a rövid távú memóriánkban, ha azokat jelentéssel ruházzuk fel.
Az információk a rövidtávú memóriánál hamar elhalványulnak, kirekesztődnek. Ha nincs, szükségünk az információkra többé elhalványodnak, ha pedig azonos jelentésű új, bővebb információ lép a helyükbe kirekesztődnek.
Az információ ismétlés és gyakorlás révén kerül tovább a hosszú távú memóriába.
HOSSZÚ TÁVÚ MEMÓRIA
A hosszú távú memória olyan információkat tartalmaz, ami már elhagyta a tudatot.
Kapacitását tekintve, korlátlan mennyiségű információ tárolására és azok korlátlan ideig történő megőrzésére képes. Az emlékek itt általában jelentés alapján kódolódnak, de előfordul vizuális és akusztikus kódolás is.
Ha az információ sérül a hosszú távú memória nem képes azt megfelelően tárolni, azonban a régebbii emlékek továbbra is tökéletesen felidézhetőek lesznek majd.
Forrás: http://www.ektf.hu/hefoppalyazat/pszielmal/rvid_tv_memria_rtm.html
http://www.ektf.hu/hefoppalyazat/pszielmal/a_hossz_tv_memria_htm.html

|