>> Olvasási sebesség tréningje: 3-2-1 gyakorlat

A hatékony olvasás legszükségesebb gyakorlata a 3-2-1 gyakorlat.
A gyakorlat:
„Vegyük kezünkbe gyakorlókönyvünket, és olvassunk pontosan három percig a jelenlegi olvasási sebességünkkel. Jelöljük meg, hogy a három perc leteltével meddig jutottunk. T érjünk vissza ahhoz a részhez, ahol három perccel ezelőtt az olvasást elkezdtük. Olvassuk el a jelig még egyszer a szöveget. De ne három, hanem két perc alatt. Ehhez gyorsabban kell mozgatnunk a kezünket. Ha nem érünk el a jelölésig, akkor kezdjük elölről, egészen addig, míg el nem érjük. A 3-2-1 gyakorlatot ismételve lassan rá fogunk érezni, hogy milyen gyorsan kell mozgatnunk a kezünket, hogy másodszori olvasásra elérjük a jelölést. Végül olvassuk el a részt még egyszer. De csak egy perc alatt. Ehhez háromszor olyan gyorsan kell mozgatnunk a kezünket, m int kezdetben. Először ez túl gyorsnak fog tűnni, mintha törölgetnénk a könyvet. De próbáljuk meg mégis egyenként átfutni a sorokat. Ha a gyakorlat elején néhány sort kihagyunk, az nem nagy gond, csináljuk tovább. Itt is érvényes az, hogy ha egy perc alatt nem érünk el a jelölésig, akkor ismételjük meg a gyakorlatot. Az olvasási sebességünk növekedésével a következő napokban már csak a sorok középső része felett fogunk kézzel átfutni. Ettől a ponttól kezdve könnyen megy majd ez a gyakorlat.” (Részlet: Christian Grüning: Az eredményes tanulás titka című könyvből)
Néhány napnyi gyakorlás után már nem csak a sebességünk lesz megfelelő, hanem a megértés mértéke is. A későbbiekben már csak a megértés fog számítani, de ne keseredjünk el, ha a gyakorlás során nem sikerül mindig elsőre megértenünk, amit olvasunk.
A kezdeti időszakban, ha naponta kétszer-háromszor végigcsináljuk ezt a gyakorlatot lényegesen gyorsulni fog olvasási sebességünk úgy, hogy közben észre sem vesszük azt. Nem kell, tehát tudatosan erőltetünk a gyorsolvasást, mert néhány gyakorlat után, már magától fog menni.
Például, ha beülünk egy autóba és 180 km/h-val haladunk húsz percig, és utána azt a feladatot kapjuk, hogy haladjunk 50 km/h-val, úgy, hogy letakarják a kilométerórát, szinte senki nem tudna pontosan 50-nel menni, mivel hozzászokott a sebességhez, az átlagember ilyenkor 80-100 km/h-val halad tovább.
Olvasási sebességünk is így fog felgyorsulni, ha eleget gyakorlunk. A végére már több szót fogunk tudni egyszerre olvasni, akár rövidebb mondatokat is. Tehát az a feladatunk, hogy kilépjünk a komfortzónánkból és akkor nem lesz, aki határt szabhat olvasási sebességünknek…
Remélem hasznosnak bizonyult ez a gyakorlat és kipróbálod te is!
A leírás Christian Grüning: Az eredményes tanulás titka című könyv alapján készült...
Saját írás, ezért másolni tilos!
|