>> Érzékszervek tréningje: major szisztéma
„Itt a számok 1-től 100-ig állnak a rendelkezésünkre, és ez által 100 asszociációs horgonyhoz is hozzájutunk. A lényeg, hogy a számokat szavakká fordítsuk át, melyekből majd képek lesznek. Ezért az egyes számokhoz mássalhangzókat rendeltünk hozzá. Ennél a hozzárendelésnél a mássalhangzók kiejtésén van a hangsúly.” (Részlet: Christian Grüning – Az eredményes tanulás titka című könyvből)
A számok és a hozzájuk rendelt mássalhangzók:
0 – sz, c, z, dz
1 – t, ty, d
2 – n, ny
3 – m
4 – r
5 – l, ly, j
6 – s, cs, zs, dzs
7 – k, g, gy
8 – f, v
9 – b, p
Ezeket a mássalhangzókat kiegészíthetjük magánhangzókkal, így megalkotva 100-as, vagy akár 1000-es listánkat. Ha meg akarjuk tanulni az általunk készített listát, tízesével érdemes, tanulókártyákat használva.
Példa1:
01 - tű
02 - nő
03 - méh
04 - ér
05 - ló
Ez a módszer kitűnően alkalmas telefonszámok megjegyzésére is. A számokból itt is szavakat kreáltunk, mint az pálca-lista gyakorlatban, most már csak az a feladatunk, mint a spontán szavakból történetalkotós gyakorlatban, hogy történetet készítsünk ezekből a szavakból. Ezután már bárkinek a telefonszámát, számsorokat stb. könnyedén meg tudunk majd jegyezni.
A telefonszám és a belőle alkotott történet:
06 - sí
30 - maci
76 - kés
46 - rúzs
32 – manó
06 30 76 46 32
Egy sílécre felszállt egy maci, aztán fogta a kését, levágott a rúzsából egy darabot, és ezt egy arra járó manónak adta.
Érzékeink fejlesztésére a számokat bizonyos színekhez is rendelhetjük:
1 – sárga
2 – piros
3 – kék
4 – zöld
5 – rózsaszín
Ezeket a színeket úgy tudjuk összekötni a számokkal, hogy a pálca-lista elvet alkalmazzuk.
(Ez a bejegyzés, azért szerepel itt, és nem a pálca-listánál, mert szükséges a major-szisztéma ismerete is ehhez a feladathoz.)
Példa2:
Az egyes pálca-listánk szerint egy pálca, ilyenkor elképzeljünk a pálcánkat, de most rikító sárga színben, mondjuk egy karmester kezében.
A kettes pálca-listánk szerint egy hattyú, mi sem egyszerűbb ilyenkor, mint elképzelni egy piros hattyút, amint úszik a vízen.
Ezt a gyakorlatot természetesen bármilyen nagyságrendű számmal végezhetjük, a képek nem változnak, csak több lesz belőlük.
Remélem hasznosnak bizonyult ez a gyakorlat és kipróbálod te is!
A leírás Christian Grüning: Az eredményes tanulás titka című könyv alapján készült...
Saját írás, ezért másolni tilos!
|