>> Érzékszervek tréningje: bevásárlás gyakorlat
A következő gyakorlathoz már írtam egy hasonlóról korábban, ott spontán szavakat írtunk történetbe, most ennek egy továbbfejlesztett verziója következik. A címből is kitalálható, hogy bevásárlásról lesz szó. Ez az élet egy olyan területe, amely szinte mindenki számára kihagyhatatlan és fontos, azonban sokan inkább visszamennek 2x is a boltba, mert nem ismerik ezt a remek módszert!
Adott egy bevásárló lista, az enyém így néz ki:

Gondolom már mindenkivel sokszor előfordult, hogy otthon vagy akár a kocsiban felejtette a listát és már nem volt kedve érte visszamenni. Ilyenkor általában biztosan elfelejtünk valamit, ami tényleg fontos lett volna…
Az én listám 20 tételből áll, még ha 3x is rápillantottam a listámra mielőtt otthon felejtettem biztosan nem fogok mindenre pontosan emlékezni…
A bevásárlási gyakorlat lényegében abból áll, hogy történetbe szőjük a lista elemeit, de mivel ezek igen unalmas és nehezen megjegyezhető képek, megtöltjük őket egy kis tartalommal. Minden egyes tételhez párosítani fogunk valami pozitív élményt, az ízét, a színét, a tapintását és így tovább. Igyekszünk minden érzékünket bevonni.
A szavak:
TEJ, VAJ, SAJT, HAGYMA, SÁRGARÉPA, MILKA CSOKI, UBORKA, PARADICSOM, DOBOZOS ÜDÍTŐ, ÁSVÁNYVÍZ, TUSFÜRDŐ, SAMPON, HAJFESTÉK, FOGKRÉM, CUKOR, DINNYE, ALMA, BARACK, JOGHURT, KENYÉR
A következő elméletek alapján fogjuk megírni a történetünket:
Minél több érzékszervünket használjuk, annál több dolgot tudunk megjegyezni egyszerre.
Minél fordulatosabb, hihetetlenebb történettel állunk elő, annál könnyebben jutnak majd eszünkbe az egyes szavak.
Minél több szót kapcsolunk a már meglévő ismereteinkhez, annál jobban tudjuk majd felidézni.
Asszociáció:
(Mivel itt nem számít a sorrend, az egymásból következő szavak egymás mellé kerülnek.)
TEJ: fehér, hideg, sűrű, tehén
MILKA CSOKI: lila tehén, krémes, édes, olvadékony
CUKOR: édes, kristályos
És ehhez hasonlóan tovább, itt mindenki más dolgokra asszociál, ezért a sajátjaimat felesleges leírnom egészen.
Történet:
Sétálok a mezőn, meglátok egy lila tehenet, eszembe jut, hogy ilyen van a milka csokin is. Közelebb megyek és látom, hogy éppen fejik a tehenet, ahogy még közelebb lépek a vödörben megpillantom a már lefejt fehér színű tejet. Ezután tovább indulok és elérek egy erdőhöz, az erdőben nem fák állnak, hanem hatalmas sárgarépák, a bokrok helyén pedig uborkák. Érzem, hogy valami sírásra ingerel, lenézek a földre és a földön hagymadarabok hevernek szerteszét, olyan, mintha havas lenne a táj. Ahogy hunyorogva távolabb nézek apró piros foltokat látok meg a távolban, odasétálok és észreveszem, hogy a hagyma takarón piros paradicsomok pihennek, már bele is léptem egybe és teljesen piros lett tőle a lábam…
Nem fejezem be a történetet, ezt mindenkinek a saját fantáziájára bízom, de ehhez hasonlóan könnyű megjegyezni akár egy 40 tételes bevásárló listát is! Nagyon fontos, hogy az asszociációkat sose hagyd ki a történetből, ilyen sok szónál már szükség van rájuk, hogy könnyítsék a megjegyzést!
Remélem hasznosnak bizonyult ez a gyakorlat és kipróbálod te is!
A leírás Christian Grüning: Az eredményes tanulás titka című könyv alapján készült...

Saját írás, ezért másolni tilos!
|