>> Idegen szavak rendszerezése
A következő bejegyzés Dominic O’biren A sikeres vizsgázás titka című könyve alapján készült!
ELSŐ VERZIÓ:
Bizonyos szavaknál nem is maga a szó megtanulása okoz gondot, hanem legfőként az, hogyan jegyezzük, hogy egyes szavak milyen „neműek”? Ez nem mindenhol alkalmazható, de bizonyos nyelvek elsajátításakor döntő szerepe lehet!
A technika bemutatásához szerintem felesleges példákat alkalmazni, hiszen a következő ábra igazán jól szemlélteti a csoportosítás módszerét.

Képzeljünk el egy utat, jegyezzük meg, hogy erre az útra csak a semleges nemű szavak kerülhetnek. Ahogy kémleljük a tájat, tovább siklik a szemünk baloldalra, ahol a hímnemű szavakat látjuk, majd ha megtesszük ugyanezt a jobb oldallal is, láthatjuk, hogy ott a női nemű szavak helyezkednek el.
Ezután akárhány szót is kell megtanulnunk, mindig csak képzeljük magunk elé ezt a tájat, vagy az általunk kiválasztott tájat és helyezzük oda el a szavakat megfelelően nemük szerint.
MÁSODIK VERZIÓ:
Mikor már tökéletesen megy a nemek szerinti szétválogatás, megkönnyíthetjük magunk számára jelentésük megjegyzését is. Például, ha éppen a szék szót próbáljuk megjegyezni valamilyen nyelven, és mondjuk ezen a nyelven a szék hímnemű, akkor képzeljünk el egy széket a baloldalra. Ezután a szavak ismétlésekor, nem csak az fog előjönni, hogy maga a szó hímnemű volt, hanem az is, hogy magyar megfelelője a szék, mivel eszünkbe fog jutni a mezőre képzelt szék ábra is.

A legfontosabb lépése a műveletnek az, hogy nyugodtan eresszük szabadon fantáziánkat és szánjunk időt az alapos elképzelésre!
Saját írás, ezért másolni tilos!
|