Készülj velem! : Milyen típusú feladatok fordulnak elő az érettségin kémiából? (középszinten) |
Milyen típusú feladatok fordulnak elő az érettségin kémiából? (középszinten)
A következő cikk bemutatja az összes feladattípust, ami előfurdulhat kémiából, középszinten.
Ez a bejegyzés elsősorban azoknak készült, akik kémiából szeretnénk középszinten érettségizni, és kíváncsiak néhány instrukcióra a feladatokkal kapcsolatban, de azoknak is jó, akik még nem tudják miből szeretnének érettségizni, és keresgélnek a lehetőségek között vagy egyszerűen csak el szeretnék olvasni a bejegyzést! :)
A középszintű kémia érettségin, szinte minden évben ugyanazok a feladattípusok fordulnak elő, még nevükben sem különböznek, mint a biológia középszintű érettségin. Lássuk, melyek ezek a feladattípusok, amikkel meg kell birkóznotok az érettségin…
A feladatok innen származnak: https://dari.oktatas.hu/kir/erettsegi/okev_doc/
erettsegi_2012/k_kem_12maj_fl.pdf
(A feladatokat a 2012 májusi érettségiből válogattam össze)
1. NÉGYFÉLE ASSZOCIÁCIÓ
A négyféle asszociációs feladat már ismerős lehet a biológia középszintű érettségi feladatos cikkemből, ahol azt a nevet adtam neki, hogy A állítás, B állítás, mindkettő, egyik sem. Nos itt is ugyan ez a helyzet, itt is előfordul, hogy különböző fogalmakat kell összehasonlítani pl: endoterm-exoterm reakció. Viszont a legjellemzőbb az, hogy vegyületeket, elemeket, akár ionokat kell összehasonlítani. Ha semmiképp sem akarsz téveszteni ebben a feladatban azt javaslom, hogy a gondolattérképeiden jelöld a különböző vegyületeknél az egyezéseket valamilyen színnel, így biztosan nem tévedhetsz!

2. ESETTANULMÁNY
Az esettanulmány feladat szintén nagyon hasonló a biológia érettségiben található feladathoz. Itt is van egy rövidebb-hosszabb szöveg, amelyből a végén különböző kérdéseket tesznek fel a szöveg, és saját ismereteid alapján. Szerintem ez kicsit nehezebb, mint a biológia középszintű érettségiben, mivel akár képletábrázolást, izomerek felírását, és mindent kérdezhetnek. Gyakorold ezt a feladattípust sokat!

3. EGYSZERŰ VÁLASZTÁS
A feladat nevében is benne van, hogy egyszerű választás, tehát általában mindig csak egy helyes válasz van a megadott 5 lehetőség közül. Azonban ennek a megoldásához, igen jártasnak kell lenni a vegyületek jellemző tulajdonságai, az olvadáspontok, forráspontok, és minden terén. Ez az a feladat, amit nem szabad elkapkodni, inkább kérj külön papírt, ábrázold egyesével a molekulákat, és hasonlók. Ha mindenben 100%-ig biztos vagy csak akkor írd be a helyes válaszokat.

4. ELEMZŐ FELADAT
Az elemző feladat általában egy jól ismert, rosszabb esetben nem ismert kísérlet elemzését várja el tőled. Ha jártas vagy a kémiában, és a kísérletezésben, nem lesz nehéz dolgod, mivel középszinten nem kérdeznek olyan nehéz dolgokat. Aki nem szokott kémia órán kísérletezni, az is megtanulhatja őket, a következő dokumentum, és néhány YouTube-on található video segítségével, amit később majd itt az oldalon összegyűjtve is megtalálhattok.
A középszintű érettségin előforduló kísérletek jegyzéke: http://kemiaerettsegi.hu/dl/szobeli_2013okt_kozepszint.pdf

5. ALTERNATÍV FELADAT
Az alternatív feladat során két lehetőség közül választhatsz, egy elemzős és egy számítási feladat közül. Az elemző feladat szintén lexikai tudást mér, a számolási feladat pedig azoknak való, akik inkább ezt részesítik előnyben. Ha ezt a feladatot kihagyod, akkor az érettségid mindössze 25%-a fog számolásból állni. Ha nem szereted a számolásokat, szerintem ez igen jó arány!
- ELEMZŐ FELADAT/TÁBLÁZATOS FELADAT STB.
Ebbe a részbe gyakorlatilag bármilyen elméleti példát tehetnek, annak, aki nem szereti, és nem tudja a számolásokat, mindenképpen válassza ezt.
-SZÁMOLÁSI FELADAT
Értelem szerűen egy könnyebb vagy nehezebb számolási példa, általában könnyebb, néha jobb ezt választani, mint az elméleti feladatot, mert annyira egyszerű.
Ha van rá időd, akkor mindenképpen oldd meg mind a két feladatot, és saccold meg kb. hány pontot kapnál az egyes feladatoknál, és mindenképpen azt válaszd, amiben biztos vagy.

6. TÁBLÁZATOS FELADAT
A táblázatos feladatban kettő, három, akár négy vegyület tulajdonságaira kérdeznek rá, amire helyesen kell válaszolnod, ezért fontos, hogy minden vegyületet, elemet, iont nagyon jól ismerj. Sokszor reakciókat, felhasználást és molekulaszerkezetet is kérdeznek, így tényleg nem árt, ha mindennel nagyon tisztában vagy.

7. SZÁMOLÁSI FELADAT
Gyakorlatilag bármilyen számolási példát kérdezhetnek, ezért nagyon ajánlom, hogy sokat gyakorolj a Villányi Attila Ötösöm lesz kémiából című kötetből, és oldj sok érettségi feladatsort, hátha hasonló feladatot kapsz, mint az előző években.
8. SZÁMOLÁSI FELADAT
Ennél a feladatnál is ugyanezt tudom elmondani, talán annyit kapcsolnék még hozzá, hogy ha nem mennek a számolások mindenképp kérj segítséget!
|