Készülj velem a kémia érettségire (e&k)
A következő cikkben megtudhatod hogyan is készülj fel a kémia érettségire, akár közép, akár emelt szinten...
ÍGY KÉSZÜLJ A KÉMIA ÉRETTSÉGIRE!
1.AZ ANYAG REÁLIS FELOSZTÁSA NAPOKRA BONTVA
Először is nézz utána az interneten milyen könyvekből is érdemes tanulni a kémia érettségire, illetve, hogy neked melyik a legjobb. Én a MOZAIKos könyvekből állítottam össze napi bontásban a listámat. A legfontosabb ennél a lépésnél, hogy ha már összeállítottad az adagot, amit napi szinten meg kell tanulnod, azt soha ne hagyd ki, mert csak felhalmozódik és akkor oda a terved. Ezért fontos, hogy annyit szabj ki magadnak egy napra, amennyit teljesíteni tudsz!
2.ISMÉTLÉS ÉS TANULÓKÁRTYÁK
Nagyon jó, ha mindennap megtanulod az aznapi anyagot, de ennél sokkal fontosabb, hogy fektess kellő hangsúlyt az ismétlésre. Az ismétléshez az a legegyszerűbb, ha tanulókártyákat készítesz, ezzel könnyedén át tudod venni a fogalmakat és hasonló apróságokat. A teljes témakörök átismétléséhez azonban ajánlom, hogy építsd be a tervezetedbe Christian Grüning ismétlésrendszerét, amit a következő linken tudsz elolvasni: LINK1
3.NE FELEJTKEZZ EL A SZÁMOLÁSI PÉLDÁKRÓL SEM!
A kémiában nagyon fontos, hogy tisztában legyél az elméleti anyaggal, de az érettségi, dolgozat vagy egyéb más szempontból, még fontosabb, hogy jól menjenek a számolások is. A gyakorláshoz és az alapoktól való elsajátításhoz ajánlom Villányi Attila: Ötösöm lesz kémiából című köteteit, mind a feladatsoros, mind a megoldós könyvet.
Van még Villányi Attilának két kötete Kémia a kétszintű érettségire címmel, amelyben elméleti feladatokat gyakorolhatsz közép és emelt szinten, ha biztosra akarsz menni, töltsd ki ezeket a munkafüzeteket is!
4.KÖZÉPSZINTŰ KÖVETELMÉNYRENDSZER
Az oktatási hivatal honlapjáról letölthető, mit is kell tudni a kémia középszintű érettségin, ha befejezted az elméleti átismétlést, és a számolási példákból is mennek a középszintűek, akkor itt az ideje átbogarásznod milyen hiányosságaid vannak, és azokat pótolnod.
http://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/feladatsorok_vizsgatargyankent/!DARI_ErettsegiFeladatsorok/oh.php?id=erett_ut_reszlet
5.FELADATSOROK OLDÁSA KÖZÉPSZINTEN
Ha még nem oldottál meg középszintű feladatsorokat kémiából, akkor mindenképpen a 12 próba érettségi kémiából című könyvvel kezdjed. Én végigoldottam ezeket, és szerintem egyszerűbbek, mint a középszintű érettségik, legalábbis a mostaniak, így kezdő gyakorlásnak nagyon jók ezek a feladatsorok.
Miután megoldottad ezt a 12 próba feladatsort, akkor itt az idő, hogy elővedd az eddigi évek középszintű feladatsorait. Oldd meg egyesével a feladatsorokat, akár napi egyet, vagy heti egyet, a gyakoriság attól függ, hogy mennyi idő áll a rendelkezésedre. Nagyon fontos, hogy az érettségik írása közben mindig írd fel a százalékot, amit elértél, javítsd ki a hibáidat, és pótold még az esetleges hiányosságokat.
A LÉPÉSEK VÉGREHAJTÁSÁVAL ÉS KELLŐ GYAKORLÁSSAL, HA KÖZÉP SZINTEN SZERETNÉL ÉRETTSÉGIZNI KÉMIÁBÓL, NAGYON JÓ EREDMÉNYEKET ÉRHETSZ EL!

INNENTŐL A CIKK AZOKNAK SZÓL, AKIK OLYAN BÁTRAK, HOGY EMELT SZINTEN SZERETNÉNEK ÉRETTSÉGIZNI! :)
6.PLUSZ INFORMÁCIÓK ÉS HIÁNYOSSÁGOK PÓTLÁSA
Van néhány olyan alapinformáció, amik a tájékozottságodat árulják el, és nagyon jól jöhetnek a szóbelin, ezért fontos, hogy ezeket kigyűjtsd magadnak valahová.
Ezen kívül fejezd be Villányi Attila Ötösöm lesz kémiából és kémia a kétszintű érettségire című könyveinek emelt szintű példáit.
7.EMELT SZINTŰ KÖVETELMÉNYRENDSZER
Akárcsak a középszintűnél nézd át az emeltszintű követelményrendszert az oktatási hivatal honlapján, és pótold a hiányosságaidat, illetve gyakorolj, ha valami nem megy.
http://www.oktatas.hu/kozneveles/erettsegi/feladatsorok_vizsgatargyankent/!DARI_ErettsegiFeladatsorok/oh.php?id=erett_ut_reszlet
8.FELADATSOROK OLDÁSA EMELT SZINTEN
Ha van olyan könyved, ami emelt szintű feladatsorokat tartalmaz, akkor azt is oldd meg!
Nekem a következő könyveim vannak:
Végül pedig, akárcsak a középszintű érettségire való felkészülésnél, töltsd ki az összes emeltszintű feladatsort. Nagyon fontos, hogy az érettségik írása közben mindig írd fel a százalékot, amit elértél, javítsd ki a hibáidat, és pótold még az esetleges hiányosságokat.
9.ISMÉTLÉS
Akárcsak a második lépésnél végül tarts egy átfogó ismétlést, ahol kiderül mennyire készültél fel valójában az érettségire!
HA MINDENNEL ELKÉSZÜLTÉL ÉS MÁR TÉNYLEG MINDEN NAGYON JÓL MEGY, AKKOR JÖHET AZ ÉRETTSÉGI!

|