Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Nyelvtan tételek
Nyelvtan tételek : A szöveg elrendezés stílushatása, az egyszerűbb alakzatok fajtái és hatásuk

A szöveg elrendezés stílushatása, az egyszerűbb alakzatok fajtái és hatásuk

A szöveget úgy alakítjuk, hogy a kommunikációs céloknak minél jobban megfeleljen. Ezeknek a szövegátalakító eljárásoknak az eredményeként születnek az alakzatok.

Forrás: http://users.atw.hu/elmki-jegyzet/nyelvtan/anyag_pdf/ny_tetel_18.pdf


A szöveget úgy alakítjuk, hogy a kommunikációs céloknak minél jobban megfeleljen. Ezeknek a szövegátalakító eljárásoknak az eredményeként születnek az alakzatok.

Átalakíthatunk hangsort, szóalakot, mondatformát vagy szövegrészletet.

─ megkülönböztetünk:

• hangalakzatokat

• szóalakzatokat

• mondatalakzatokat

• gondolatalakzatokat.

─ már az ókori retorikában is tanították (a szónoki beszéd legfontosabb hatáskeltő eszközei)

─ célja, hogy a szöveg nagyobb kifejezőerőt kapjon .

Az egyik legfontosabb alakzat az ismétlés. Fajtáit az ismétlés helye és a megismételt szövegegység fajtája szerint különítjük el.:
 1. szóismétlés: „Tavaszi szél vizet áraszt, virágom, virágom,
                              Minden madár társat választ, virágom, virágom.”

 2. mondatok vagy szókapcsolatok ismétlése: ”Húsz esztendőm hatalom,
                                                                                   Húsz esztendőm eladom”

3. refrén: / gyakran állandósságot érzékelteti, a gondolat kifejezőerejét erősíti, és játékosságot kölcsönöz a szövegnek./ „ Oh irgalom Atyja ne hagyj el” – Arany János: Ágnes asszony (balladák)

4. tőismétlés /figura etimologica/: Ekkor ugyannak a szótőnek különböző alakváltozatait ismételjük meg egymás után: Kérve kér.

Párhuzamos szerkesztés /paralelizmus/: Ekkor hasonló felépítettségű szerkezeteket állítunk egymás mellé. Párhuzam lehet a tagmondatok, a mondatok vagy nagyobb szövegegységek között. A párhuzam egyik fajtája, amikor a két mondat teljesen ugyanolyan felépítésű, ezt izokolonnak nevezzük.„Hervadt az a rózsa,Kinek színe nincsen,Bágyadt az a madár,Kinek társa nincsen.”

Ellentét /antithesis/ Szerepe: értelmi és érzelmi nyomatékosítás.

  1. Paradoxon: látszólagos vagy álellentét.(Kizáró ellentét)

„ Bújt az üldözött,s felé
Kard nyúlt barlangjában,
Szertenézett, s nem lelé
Honját a hazában
.”

  1. Oximoron: a jelző és a jelzett szó között áll fenn az ellentét. Pl.: „édes gyötrelem”
    József Attila Óda című versében találkozhatunk ilyesféle oximoronokkal.

Felsorolás: Ekkor a mondandó erősítése céljából azonos mondatrészi szerepben lévő, nem rokon értelmű szavakat sorolunk fel.  .  „ Az emberöltő kel, nő, zajg, bomol,Küzd, hömpölyög, él s éltet szűntelen.”

Részletezés: segíti a fogalomtisztázást ill. fokozza az érzelmi telítettséget a mondanivaló aprólékos kibontásával.

Halmozás: azonos szófajú és mondatrészi szerepű, gyakran rokon értelmű szavak együttes megnevezését jelenti. Cél.: pl. érzelmi elragadtatás kifejezése.

Fokozás: Olyan alakzat, amelyben egy tartalmi és hangulati skála sorrendjében sorolunk fel rokon értelmű kifejezéseket .”

Túlzás: Érzelmi hatás kedvéért felnagyítja vagy éppen ellenkezőleg kicsinyíti a jelenségeket.

Nagyítás: „Tenger virág nyílik tarkán körülötte.”
Kicsinyítés: „Nincs tenyérnyi zöld hely nagy határ mezőben.”

Irónia: a nevetségesség forrása. A látszólagos magasztalás mögött elítélés, elmarasztalás bújik meg, amelyet a szövegkörnyezet leplez le.

Gúny: A képtelenségig felnagyítja a jelenség negatív vonásait.

Az alakzatok az alaki és tartalmi erősítés stíluseszközei a szövegben.

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.