Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

Nyelvtan tételek
Nyelvtan tételek : Tömegkommunikáció és nyelvhasználat

Tömegkommunikáció és nyelvhasználat

Nincs olyan téma, és nincs olyan egyén, vagy közösség, amely ne válhatna a tömegkommunikáció felhasználójává, címzettjévé.

A tömegkommunikáció már a korai társadalmakban is jelen, volt, a széleskörű tájékoztatás mindig is fontos volt az emberi történelemben. Hatása és jelentősége azonban a civilizáció fejlődésével egyre nagyobb lett. A 19.-20. századra azonban, a második ipari forradalmat követően a technikai újítások lényegében változtatták meg, formálták át, és gyorsították fel a tömegkommunikációt.

Saját írás, ezért másolni tilos!


Tömegkommunikáció: olyan kommunikációs forma, amely mind témáiban, mint felhasználó körében univerzitásra tör (mindenről akar beszélni, mindenkihez akar szólni).

Nincs olyan téma, és nincs olyan egyén, vagy közösség, amely ne válhatna a tömegkommunikáció felhasználójává, címzettjévé.

A tömegkommunikáció már a korai társadalmakban is jelen, volt, a széleskörű tájékoztatás mindig is fontos volt az emberi történelemben. Hatása és jelentősége azonban a civilizáció fejlődésével egyre nagyobb lett. A 19.-20. századra azonban, a második ipari forradalmat követően a technikai újítások lényegében változtatták meg, formálták át, és gyorsították fel a tömegkommunikációt.

Tömegkommunikáció jellemzői:

  • Közvetett, azaz valamilyen eszköz segítségével terjed, ez az eszköz a médium.
  • Felülről, irányítottan hat, a szélesebb társadalmi rétegek felé.
  • Rendszerint egyirányú (kivétel pl. betelefonálós, szavazós TV-műsorok).
  • Tömeges, nagy tömegeket megszólító.

 

A tömegkommunikáció társadalmi csoportok céljait és érdekeit hordozza. Közvetítői az emberek, forrásai a szerkesztőségek, kiadók, társadalmi szervezetek. Befogadója a közönség, nyelve a művelt köznyelv.

Médium (közvetítő eszköz) megfelel a kommunikációs modell csatornájának.

Médium lehet:

  1. Kézzel írt, vagy nyomtatott média: pl. napilap, politikai, gazdasági lap. Nyomtatott médiaműfaj a sajtó, egyben ez a legnagyobb múltú média is. Hagyományosan irodalmi nyelvezetű, kifinomult, választékos szókincsű.
  2. Hangos média: ilyen például a rádió. A 20. század első felében a hírközlés legfontosabb eszköze. A televízió elterjedésével párhuzamosan szorul vissza jelentősége. Rádióműsorok lehetnek rádiójátékok, hangos történetek (novellák), hírműsorok, riportok, különböző rétegeknek szóló műsorok. A korai rádiózás jellemzője az irodalmi nyelvezet és a komolyzene.
  3. Audiovizuális média: TV, film, internet, multimédia,... Néhány TV műfaj: hírműsorok, háttérműsorok (stúdióbeszélgetés, vita), dokumentumműsorok, reklám, tévéshow, zene (koncert, zenés klip), oktató-ismeretterjesztő műsorok, rétegműsorok, közvetítések. Közszolgálati televíziók a DunaTV. MTV, M2. A mintául szolgáló köznyelvi nyelvhasználatra törekednek, ez az úgynevezett közszolgálati médianorma.

A sajtó hagyományos műfajai:

  1. hír: újságírás egyik alapműfaja. A legelső újságok hírközlő újságok voltak. A hírérték a frissességből, fontosságból, közérdekűségből adódik. A hír 4 alapvető kelléke: kivel (vagy mivel), hol, mikor, mi történt (vagy mi fog történni). Ezt bővítheti tovább a hogyan és a miért.
  2. tudósítás: a hír egy rokona. Lényegi különbség, hogy a tudósításban az újságíró a saját maga által látott, tapasztalt, átélt eseményről számol be, tájékoztat.
  3. riport: egy esemény- vagy cselekménysorozatot mutat be, hasonlóan a tudósításhoz. Mindkettőben az újságíró személyes részvétele, tapasztalata, közreműködése alapján számol be valamilyen cselekményről. A tudósításnál az újságíró inkább szemlélő-leíró, a riportban ezen túl cselekvő-résztvevő.
  4. interjú: angol eredetű, jelentése megbeszélés, tárgyalás, beszélgetés. Témája lehet bármely elméleti vagy gyakorlati kérdés, esemény, egy életút. Mint a riportnak, az interjúnak is párbeszédes szerkezete van.
  5. kritika: tanulmány, esszé, egy másik sajtóanyagról, egy műalkotásról,...
  6. jegyzet: egyetlen gondolatkör kifejtése. Kedvelt újságírói műfaj, általában az élet mindennapi dolgairól szól. Hangvétele lehet komoly és humoros, lírai, drámai vagy ironikus. Mindenképp az olvasó érzelmeire kíván hatni.
  7. glossza: szókimondó, csattanóval záródó, rövid írás. Tárgya is valamilyen aktuális kérdés. Az olvasó érzelmeire és humorérzékére kíván hatni, szubjektív, meggyőző célzatú írás.
  8. kommentár: angol szó, hírmagyarázatot jelent. Valamilyen aktuális hírhez fűzött szubjektív, az újságíró véleményét, értelmezését bemutató írás.

 

Sajtónyelv meghatározó kellékei:

  • Világos, lehetőség szerint egyszerű (vagy magyarázó) szóhasználat, mondatszerkesztés.
  • Meghatározóan irodalmi hangvétel.
  • Figyelemfelkeltő eszközök használata (cím, vezércikk,…).

 

Az ezredfordulót követően az internet kulcsfontosságú tömegkommunikációs eszközzé nőtte ki magát, a hírek futótűzszerűen terjednek és elég széles réteghez jutnak el, így egy új médium született.

A világháló a fejlett, nyugati világ mindennapjainak nélkülözhetetlen kelléke lett. A ma felnövő generáció már ennek a természetességében él, nem csoda, hogy a nyelvhasználatot is erősen befolyásolja az internetes kapcsolattartás és tömegkommunikáció.

 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.